E-Devlet Giriş

E-Devlet Nedir?

E Devlet devletimizin bu güne kadar oluşturduğu en iyi sistemlerden birisi olarak bilinir.Daha önceleri bir çok hizmetlerimizi ve işlemlerimizi belediye kaymakamlık ve benzeri yerlerden yaparak ve uzun kuyruklar da bekleyerek aldığımız bu hizmetleri artık internet üzerinden online olarak almaktayız. E Devlet giriş yaparak sabıka kaydı sorgulama, trafik cezası sorgulama ve vergi borcu öğrenme gibi bir çok işlemleri online yapabilmekteyiz.Peki bunları nasıl yapacağız.

E Devlet Şifresi Alma

E Devlet şifremizi herhangi bir  (PTT) şubelerinden kimliğimiz ile giderek 5 tl karşılığı almaktayız. Aldığımız e devlet şifresi ile turkiye.gov.tr web adresine girerek şifrenizi aktif hale getirip sürekli aklınızda kalabilecek bir şifre ile değiştirebilirsiniz. E devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım bu tarz durumlarda yine çevrenizde size yakın olan (PTT) şubelerine giderek e devlet şifremi unuttuğunuzu beyan ederek tekrardan 12 tl karşılığı tekrardan şifrenizi alabilirsiniz.

E Devlet Şifresi ile Neler Yapılabilir

E devlet şifresi ile giriş yaptığınız turkiye.gov.tr adresinden sabıka kaydı çıktısı, vergi borcu, trafik cezası, pasaport başvuru takibi ve yurt dışı mobil cihaz kaydı gibi bir çok işlemlerinizi online yapabilirsiniz.İnternet üzerinden alacağınız bu hizmet tamamen kurumsal olup devletimizin kurmuş olduğu özel bir sistem tarafından gerçekleşmektedir.

E Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama ve Çıktısı Alma

E devlet şifreniz ile turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak sabıka kaydınızı sorgulama ve sabıka kaydı çıktısı almanız artık çok kolay.Daha öncelerinde bize yakın olan bir adliye kurumunda sıra bekleyerek aldığımız sabıka kaydını artık İnternet üzerinden online sorgulayıp sabıka kaydı çıktısı alabiliriz.

E Devlet Cihaz Kaydı

E Devlet cihaz kaydı yurt dışından gelirken getirdiğiniz cihazları nasıl Türkiye de kayıt işlemini yapabilirim.Bulunduğunuz yerde size yakın olan vergi dairesine giderek ilk önce aldığınız cihazın imei numarasını vererek 132 tl olan vergi ödemesini yapmanız gerekmektedir.Vergisini ödediğiniz cihazın vergi dekontunu alarak e devlet şifreniz ile giriş yaptığınız turkiye.gov.tr adresinde yer alan arama motoruna imei kayıt yazarak önünüze çıkan formu doldurmanız gerekmektedir.Bu işlemler sırası ile yapıldıktan sonra yurt dışından getirdiğiniz cihaz türkiye de kayıtlı olup artık cihazınızın kapanma riski ortadan kaybolur.

Yurt dışından getirilen cihazın vergi ödemesi kaç tl = 132 tl çift hatlı cihazlarda da tutar aynıdır fakat vergi ödemesi yaparken bildirmeniz gerekmektedir.

E Devlet Trafik Ceza Sorgulama ve Ödemesi

Trafik cezası sorgulama nasıl oluır.E devlet trafik cezası ödeme geçmişe ait ödemediğiniz trafik cezası ve sisteme yeni girmiş olan trafik cezanızı e devlet şifreniz ile turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak ödemesini yapabilirsiniz. E devlete giriş yaptıktan sonra trafik ceza sorgulama butonuna basarak aracınızın plakasını girmeniz halinde kaç tl cezanız olduğunu ve nasıl bir ödeme şekli ile ödeme yapacağınızı görebilirsiniz.

E Devlet Vergi Borcu Ödeme

E devlet vergi borcu sorgulama ve ödemesi girmiş olduğunuz e devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresinden vergi borcu sorgulama bölümüne girerek vergi borcunuzu öğrenip ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Not: E Devlet işlemleri hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı sitemizin üst kısmında olan soru cevap bölümünden sgk danışmanımız dan bilgi alabilirsiniz.

E Devlet Giriş Yapmak İçin Lütfen Tıklayın…

Sayfa başına git