728x15 bağlantı reklam
Tc No ile Emeklilik Yaşı Öğrenme 2014 Emekli Zam Farkı 2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi 2014 Emekli Maaşı Ve Memur Maaşları Devlet’den 9,000 Personel Alımı Müjdesi Gelir Vergisi Hesaplama E Bildirge 2013 Bağ-kur Affını Ödemeyenler Memur Maaşı Kesintileri Erken Emeklilik
İntibak Yasası Zam Tablosu
Kategori: İntibak Yasası Zam Oranı | Tarih : 08 Mart 2012, 09:21 |

İntibak yasası zam hesaplama

İntibak yasası zam oranı İntibak zammı Emekli maaş zammı.İntibak yasası zam oranı İntibak zammı Emekli maaş zammı oranı.İntibak yasası zam oranı İntibak zammı Emekli maaş zammı derece derece emekli zamları…

Uzmanlar emeklilerin ne kadar intibak zammı alacağını kuruşu kuruşuna hesapladı. Buna göre 3 bin 600 prim gün sayısından emekli olanların alacakları zamlar derece derece tablolandı.İşte Emeklilerin alacakları zamlar…

Heyecanlı bekleyiş sona erdi. Emeklilerin aylardır beklediği intibak yasasında sona gelindi. Emekli maaş zam oranları belli oldu. Buna göre hangi emekli ne kadar zam alacak? Emekliler derecelerine göre ne kadar zam alacak? tüm merak edilenleri gazete5.com farkıyla öğrenebilirsiniz. İşte İntibak yasasında son gelişmeler…

İntibak zammı İntibak yasasının çıkmasıyla birlikte yaklaşık 2 milyon emekli de yeni maaşını merak etmeye başladı.

Yapılan tüm hesaplamalar emeklilerin genel olarak alacakları zamları belirliyor ancak artışlar her emekli için farklılık gösteriyor. Emeklilerin artış miktarları prim gün sayılarının yanında, bulundukları kademe, maaş göstergesi ve derecesine göre de farklılık gösteriyor.
EMEKLİLERDE KADEME VE DERECE FARKI

Bu yüzden TAKVİM’in uzmanları her bir emeklinin alacağı zam miktarını ve yeni maaşını kuruşu kuruşuna hesapladı. Bu tabloları inceleyerek alacağınız yeni maaşıkolayca bulabileceksiniz. 3 bin 600 prim gün sayısından emekli olanların alacakları zam miktarları şöyle;

intibak yasası zam tablosu

intibak yasası zam tablosu

Emeki maaş zammı? İntibak yasası onaylandı İntibak yasası zamları.Emeki maaş zammı? İntibak yasası onaylandı İntibak yasası zamları 2012.Emeki maaş zammı? İntibak yasası onaylandı İntibak yasası zamları haber.İşte Emeki maaş zammı? İntibak yasası onaylandı İntibak yasası zamları…

“İntibak” Görüşmelerine Başlandı

TBMM TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, “İntibak Yasa Tasarısı”nın görüşmelerine başlandı.

Komisyon, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapan tasarıyı, alt komisyon metni üzerinden görüşmeye başladı. Tasarının geneli üzerindeki görüşmelerden önce Alt Komisyon Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Baha Öğütken ve üyeler, yapılan değişiklikler hakkında görüşlerini ifade etti.

 

İntibak yasası zam oranı İntibak zammı Emekli maaş zammı 2012

 

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, tasarının önemli eksiklikleri olduğunu belirterek, Türkiye’de sosyal güvenlik kapsamında çalışanların aynı norm ve standartta maaş alması gerektiğini kaydetti. Hiçbir emekli derneği temsilcisinin tasarıya “intibak” demediğini, kimsenin tatmin olmadığını savunan Kuşoğlu, 20 yıldır emeklilerin konuyu dile getirdiğini anlattı.

“Konunun bu kadar dar getirilmesinin nedeni bütçe imkanları gösteriliyor” diyen Kuşoğlu, yıllardır mağdur olmuş insanlara karşı Hükümetin biraz daha duyarlı olmasını istedi. 2000 yılı öncesi emekli olan 800 bin kişinin kapsamda olmadığını ifade eden Kuşoğlu, bu kesimin de tasarıda değerlendirilmesi, düzenlemenin genişletilmesi gerektiğini kaydetti.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, alt komisyonda intibak konusunda hükümetten gelen tasarıda değişiklik yapılmadığını belirterek, “Sanki bu intibak düzenlemesi, nasıl ucuza getirilir anlayışıyla hazırlanmış. Bütçe imkanları gerekçe gösterilerek tam intibakı sağlamayan bir düzenleme yapmak doğru değil. İntibak lütuf değil, emeklilerin hakkıdır. Emeklilerin hakkını gaspetmek olur. Yılan hikayesine dönen intibak, bu tasarıyla kuşa çevrilmekte” diye konuştu.

Tasarının “intibak” olmadığını, yapılan iyileştirmenin de maaş zammı olarak tanımlanamayacağını ifade eden Kalaycı, “Aylık bağlama oranlarında eşitlik sağlanmadan adalet tesis edilemez. Yüzde 70 üzerinden emekli aylığı bağlanan emekliler var. Bu düzenlemeyle onları da aşağıya düşürüyoruz. Aylıkların GSYİH gelişme hızı kullanılarak yeniden hesaplanması amaçlanmasına karşılık, neden gelişme hızının yüzde 75′i esas alınmasının hiçbir gerekçesi yok. Süper emeklilerin durumu da net olarak belirlenmeli. BAĞ-KUR emekli aylıkları da aynı şekilde hesaplanmalı ve artırılmalı. Geriye dönük ödeme öngörülmüyor ama 1 yıl daha emeklinin hakkına el koymanın gerekçesi olabilir mi-” dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, çalışanlara, emeklilere ayrılması gereken kaynakların “savaş bütçesine” gittiğini ileri sürerek, “Türkiye’deki emeklilerin durumu kötü. Oysa yurtdışında kasap, çöpçü olarak emekli olan bir kişi, gelip en güzel yerlerde tatil yapabiliyor. Türkiye, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alıyorsa, niye emeklilere ve çalışanlara hak ettikleri maaşın verilemediğinin hesabını AKP vermeli” görüşünü savundu.

-”İntibak olmaktan uzak”-

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, konunun kaynak sorunu olmadığını belirterek, tasarının yeniden gözden geçirilmesini istedi. Düzenlemenin “intibak olmaktan uzak olduğunu” savunan Çelebi, “Sınırlı bir kapsam nedeniyle dağ fare doğurmuştur. Göstermelik bazı artışlar yapılacak. Emekliler, rakamlar toplamına indirgenmiştir. 1999 öncesinde emekli olanların sistem değişiklikleri nedeniyle artış oranlarının yansıtılmaması nedeniyle mağduriyetlerin giderilmesi istenirken, tasarı bu amacı karşılamıyor, emekliler arasındaki eşitsizliği de gidermiyor” dedi.

Emeklilere en azından asgari taban aylığı düzenlemesi yapılması gerektiğini vurgulayan Çelebi, yapılacak hesaplamalara dayalı olarak zaten çok düşük aylık almakta olan en sorunlu kesimin aylıklarında hiç artış yapılmaması gibi bir olasılığın da ortaya çıktığını anlattı.

Emeklilerin geçinemedikleri için çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Çelebi, bu kişilerden sosyal güvenlik destek primi kesilmesinin doğru olmadığını, bu nedenle tasarıda bu yönde de değişiklik yapılmasını istedi. Tasarının yeniden ele alınmasını öneren Çelebi, sadece maliyet hesabı yapılmasının yanlış olduğunu vurguladı.

-”AK Parti’ye nasip oldu”-

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, bir kesimin durumun düzeltirken başka kesimin durumunu kötüleştirmemek gerektiğini ifade ederek, 20 yıldan beri tartışılan intibakın AK Parti’ye nasip olmasının önemli olduğunu söyledi.

AK Parti’nin seçim ekonomisi uygulamadığını belirten Gök, “IMF’den bırakın borç almayı, küresel kiriz yaşandığı ortamda hükümet IMF borçlarını ödeyerek bu noktaya gelmiştir. Emekli çocuğuyum. Günümüz emeklileri, geçmişteki emeklilerden daha iyi durumdadır. Emeklilerimiz her şeyi hak ediyor. Düzenleme, 2,5 katrilyon bütçeye yük getiriyor. İktidar olmak farklı sorumluluk getiriyor. Bizler de yarın İtalya ve Yunanistan’ın durumuna düşmemek için bütçemizi planlı programlı yapmak durumundayız” diye konuştu.

Tasarının görüşmeleri, öğleden sonra devam edecek.

İntibak yasası son dakika Emekli zamları Emekli yasası memurlar.net.İntibak yasası son dakika (Emeklilere bu sefer üzücü haber) Emekli zammı.İntibak yasası son dakika (Emeklilere bu sefer üzücü haber)

İntibak yasası son dakika (Emeklilere bu sefer üzücü haber) Emekli zammı.İntibak yasası son dakika (Emeklilere bu sefer üzücü haber) Emekli zammı haberi.İntibak yasası son dakika (Emeklilere bu sefer üzücü haber) Emekli zammı 2012.İşte İntibak yasası son dakika (Emeklilere bu sefer üzücü haber) Emekli zammı…

Yaşa takılan emekli adaylarına kötü haber!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, prim gününü doldurmuş ancak yaşa takılarak emekli olamayanlarla ilgili bir çalışmanın gündemde olmadığını söyledi…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaşa takılanların emekli olmasına yönelik bir yasal düzenlemenin gündemlerinde olmadığını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin sözlü soru önergelerini yanıtlayan Bakan Çelik, kıdem tazminatının 1936 yılından beri çalışma mevzuatından bulunduğunu hatırlatarak, ancak işten ayrılanların yüzde 92′sinin bu haktan yararlanamadığını kaydetti. Çalışanların haklarını koruyan, tüm çalışanların yararlanacağı ve çalışma barışını güçlendiren bir yöntem üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Çelik, ”Sosyal taraflarla görüşerek önümüzdeki günlerde gündemimize alacağız” dedi.

Çelik, kamu kurum ve kuruluşlarında 44 bin 189 özürlü memur çalıştırma zorunluluğu bulunmasına rağmen, çalışan özürlü memur sayısı 20 bin 829 olduğunu belirterek, 23 bin 360 özürlü memur açığı bulunduğunu bildirdi. Özürlü memur sınavının 29 Nisan’da yapılacağını kaydeden Çelik, özürlü personelin Mayıs sonu ya da Haziran başında yerleştirilmesinin planlandığını belirtti.

İntibak Yasa Tasarısı’nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bulunduğunu hatırlatan Çelik, düzenlemeyle 1 milyon 913 bin 442 işçi emeklisi ile 12 bin 186 BAĞ-KUR emeklisinin yararlanacağını, emekli maaşlarında azami 322 TL kadar iyileştirme öngörüldüğünü söyledi.

Çelik, çıkarılan yasayla bugüne kadar 2 milyon 339 bin 323 kişinin borçlarının yapılandırması için başvurduğunu, 30 milyar 646 liranın yapılandırıldığını belirterek, yaklaşık 8 milyar 300 milyon liranın tahsil edildiğini bildirdi.

Kamuda 5 ayrı personel rejimi bulunduğuna işaret eden Çelik, norm ve standart birliği sağlayan, günün ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir devlet personel rejimine ihtiyaç duyulduğunu, bu amaçla konuyu tüm sosyal taraflarla birlikte ele alıp sonuca ulaşma gayreti içinde olacaklarını kaydetti.

Kayıtdışı istihdamın işgücü piyasasının yapısal sorunlardan biri olduğunu anlatan Bakan Çelik, ”Yüzde 52,1 olan oran yüzde 41,8′e gerilemiştir. Kayıtdışı istihdamla mücadele devam etmektedir. Bakanlıklarla yapılan çalışmalarla bu konuda önemli adımlar atılmıştır. Tüm çalışmalar sonucunda 2008-2011 arasında 73 bin kayıtdışı işyeri, 1 milyon 129 bin kayıtdışı çalışan tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Ücretlerin bankalardan ödenmesi de bu konuda önemlidir” diye konuştu.

Prim gününü doldurmuş ama yaşa takılanların emeklilik maaşı almasına ilişkin yasal düzenlemenin gündemlerinde olmadığını bildiren Çelik, ”Türkiye geçmişte sosyal güvenlik parametreleriyle oynamanın faturasını ağır ödemiştir. Emekliliğin 48-49 yaş olduğu gözönünde bulundurulduğunda erken emeklilik talebinde bulunmak hiçbir gerçekçi veriye dayanmamaktadır” dedi.

Çelik, bu yıl içinde iki KPSS yapılacağını, kamu kurumların talepleri alınarak ÖSYM’ye bildirileceğini söyledi.

Bakan Çelik, taşeron sistemiyle ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirterek, ”Buradaki emek sömürüsünün önüne geçmeye dönük değerlendirmemizi yapıyoruz. Taşeron çalışanın kadroya alınmasıyla ilgili hiçbir ifademiz olmadı. Gerek fazla çalıştırılmaları, gerekse sosyal haklarla ilgili sıkıntılarına çözüm üretilecektir” diye konuştu.

Yerel yönetimlerde çalışan 4-B’lilerin kadro durumlarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Çelik, ”Bunlarla ilgili çalışma yapılıyor ama bir karar vermiş değiliz. Tabloyu görme açısından bir değerlendirme yapıyoruz. Tüm kurumları dikkati aldığımız zaman 151 bin 4-B’li var” dedi.

“İntibak Genel Bir Zam Değildir”

TBMM Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, intibak düzenlemesinin genel bir zam anlamı taşımadığını belirterek, “Bütün emekli aylık seviyelerinin kayıtsız ve şartsız artırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Böyle bir beklenti oluşturulması da doğru değildir” dedi .

2000 yılından önce emekli olanların maaşlarını düzeltmeyi öngören ve “intibak” tasarısı olarak adlandırılan yasa tasarısının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesine başlandı.

İntibak konusunun tüm emeklilere bir zam, popülist yaklaşım değil, haksızlıkları giderici, adaleti sağlayıcı bir yöntem olduğunu ifade eden Bakan Çelik, “Emeklilerimiz yıllardır intibak taleplerini dile getiriyor. Biz de intibak sisteminin parametrelerini belirledik” dedi.

Bakan Çelik, şöyle devam etti:

“Bu çerçevede 2000 yılı öncesi SSK emeklileri ile 2002 Nisan-Haziran dönemi Bağ-Kur emeklilerinden oluşan toplam 2 milyon 700 emeklimize gelişme hızından pay verilmesi sağlanacaktır. Bu emeklilerimizin maaşları tasarıyla birlikte yeniden hesaplanacak. Yeni hesaplanan aylık, ödenmekte olan aylıktan düşük ise mevcut aylığın ödenmesine devam edeceğinden hiç kimsenin aylığında bir düşüş olmayacaktır. İntibak genel bir zam değildir. Dolayısıyla bütün emekli aylık seviyelerinin kayıtsız ve şartsız artırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Böyle bir beklenti oluşturulması da doğru değildir.

Bu düzenlemeden, hiç kimse emekli maaşında hak edilinin ötesinde bir iyileşme beklentisine de girmemelidir. Sosyal güvenlik sisteminde intibak kavramı, çalışma hayatı boyunca, çalışma ve pirim ödeme koşullarını eşit düzeyde gerçekleştiren, aynı yaşta fakat farklı tarihlerde emekli olanların emekli aylıkları arasındaki eşitsizliğin giderilmesi anlamını ifade ediyor.

Bağ-Kur’da ise 2000 yılından itibaren pirim ve aylık hesapta kullanılan gelir tablosu TÜFE ve gelişme hızı toplamı kadar artırılmaya başlandı. Ancak pirim tutarında meydana gelecek aşırı artış nedeniyle sigortalıların mağdur edilmemeleri için 2002 yılı Nisan-Haziran döneminde gelişme hızının tamamı pirim tutarına yansıtılmamıştır. Dolayısıyla bağlanan aylıklar, gelişme hızından eksik pay almışlardır. Bu kapsamda 12 bin 186 kişinin aylığı aynı gelir basamakları üzerinden yeniden hesaplanacak. Buna göre, 6. basamaktan emekli olanların aylıklarına 27, 12. basamaktan emekli olanların aylıklarına 37, 18. basamaktan emekli olanların aylıklarına 75, 24. basamaktan emekli olanların aylıklarına da 118 lira artış gerçekleştirilecektir.

Memur emeklilerinin aylıklarının hesaplanmasında uygulanan sistemde esaslı değişiklikler olmadığından emekli aylıklarında farklılaşma oluşmayacak.”

Bakan Çelik, 2000 yılı sonrası emeklilere, 2008 yılına kadar büyümeden yüzde 100 pay verildiği halde, 2000 yılı öncesi emeklilere pay verilmemesi nedeniyle 2000 öncesi ve 2000 sonrası diye bir farklılaşmanın ortaya çıktığını ifade etti.

Bu nedenle intibak çalışmasının 2000 yılı öncesi emekli olan 2 milyon 743 bin 371 SSK emeklisini kapsadığını anlatan Çelik, intibak sonucu meydana gelecek artışların, pirim ödeme gün sayısı ve ödenen primlerin miktarlarına göre değişkenlik göstereceğini söyledi.

Daha sonra verilen önergenin kabul edilmesi ile tasarı alt komisyona sevk edildi.

İntibak maaş farkları belli oldu

İntibak Yasasından dolayı, 525 bin 613 kişinin aylığında 100-150 TL, 365 bin 146 kişinin aylığında 50-100 TL, 283 bin 762 kişinin aylığında 150-200 TL, 197 bin 978 kişinin aylığında 200-250 TL artış olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan tabloya göre, İntibak Yasasıyla 2000 öncesi SSK emeklilerinden prim gün sayısı yeterli olanlardan yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı alan 1 milyon 913 bin 442 kişinin aylığında artış olacak.

Bağ-Kur’dan 1 Mart 2002 ile 31 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik talebinde bulunan 12 bin 186 kişinin aylıklarında da yaklaşık yüzde 9 artış sağlanacak.

SSK ve Bağ-Kur intibakının toplam maliyeti yıllık 2 milyar 450 milyon TL olacak. İntibakla maaşlarda meydana gelecek artışların dağılımı şöyle olacak:

intibak-yasasi-zam-oranlari

intibak-yasasi-zam-oranlari

Benzer konular
Yorumlar
İntibak Yasası Zam Tablosu" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. »Son eklenenler
Tc No ile Emeklilik Yaşı Öğrenme

Tc No ile Emeklilik Yaşı Öğrenme

Tc No ile Emeklilik Yaşı Öğrenme; artık tc numaranızı girerek ne zaman emekli olabileceğinizi ve hangi haklardan yararlandığımıza... 
2014 Emekli Zam Farkı

2014 Emekli Zam Farkı

2014 Emekli Zam Farkı 2014 Emekli Zam Farkı Uzun yıllar çalışmanın karşılığı olan emeklilik hakkı, çalışan tüm... 
2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi

2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi

2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi 2014 Yılı motorlu taşıtlar vergisi taksit (MTV) son ödeme tarihi 31 Aralık olarak bildirildi.... 
2014 Emekli Maaşı Ve Memur Maaşları

2014 Emekli Maaşı Ve Memur Maaşları

2014 Emekli Maaşı Ve Memur Maaşları Unvanlarına göre 2014 yılı için emekli maaşı ve ikramiyesi..Kamu Görevlilerinin... 
Devlet’den 9,000 Personel Alımı Müjdesi

Devlet’den 9,000 Personel Alımı Mü

Devlet’den 9,000 Personel Alımı Müjdesi Devlet’den 9,000 Personel Alımı Müjdesi Devlet’den 9,000 Personel... 
Kategoriler
Facebook
Son yorumlar

        Anasayfa   -   Sitemap  -   RSS  -   Bize Ulaşın

                                                                                                                                                                                             
       Copyright © 2011-2012 Gss İtiraz Ne Zaman Emekli Olurum - Ne zaman emekli olabilirim - SSK Sorgulama ve ssk sorgulama Hizmet Dökümü alma web adresini ziyaret edebirlirsiniz. Emeklilik Sorgulama Tablosu için Bu sayfadan yararlanın.Gss Borç Sorgulama